ashmolean

Contact Us

For General Enquiries please contact


Ashmolean Museum, Beaumont Street, Oxford OX1 2PH

If you have any feed back about your visit to the Ashmolean (physical and virtual) please use our Feedback Form

 

Education Department



Head of Education – Jo Rice
Deputy Head of Education – Helen Ward
Education Officer: Adults & Young People – Jude Barrett
Education Officer: Families (p/t) – Jane Cockcroft
Education Officer: Families (p/t) – Rowan Guthrie
Sackler Education Officer: Early Years to Key Stage 2 – Clare Coleman
Education Officer: Secondary & Young People – Clare Cory
Education Department Administrator – Sian Finn
Bookings and Education Assistant – Asia Yaqub

Top of Page

Press Office



Press Officer – Claire Parris

Follow this link to visit our Press Office Page

Top of Page

Marketing



Marketing Manager – Theresa Nicolson
Marketing and Digital Communications Assistant – Lucy Killoran

Top of Page

Venue Hire and Weddings


For Events Bookings enquiries please contact:


Bookings Manager

Top of Page

For other Events enquiries please contact:


Interim Head of Event Sales – Wendy Ball
Corporate Membership & Event Manager – Sarah Kinsella
Commercial Events Manager – Martha Baskerville
Corporate Events Manager – Vanya Cunningham-Azoro
Social Event Manager – Stacey Puffer

Top of Page

Development Office



Head of Development – Francesca Hewitt
Senior Development Executive – Frances Wheare
Major Gifts Officer – Paul Fitchett
Patrons & Friends Manager – Natasha O'Farrell
Membership Officer – Anne Marie Lo
Development Assistant – Hannah Olsen-Shaw
Communications and Donor Relations Officer – Sophie Carp

Top of Page

Friends of the Ashmolean

(Activities� Team)
(Membership Team)

Friends and Patrons Coordinator – Kiki Fox
Membership Officer – Anne Marie Lo

Top of Page

Public Engagement



Director of Public Engagement – Susan McCormack
Public Engagement Assistant – Sarah Doherty
Digital Communications Officer – Sarah Casey

Top of Page

Department of Antiquities



Sackler Keeper of Antiquities – Paul Roberts – Roman Collections
Jaleh Hearn Curator of Ancient Near East – Paul Collins
Curator – Eleanor Standley – Anglo-Saxon and Medieval collections, and European material from the Tradescant collection
Curator – Liam McNamara – Ancient Egypt and Sudan collections
Curator – Alison Roberts – European and Early Prehistoric collections, and African, American and Asian material from the Tradescant collection
Curator – Anja Ulbrich – The A.G. Leventis Curator of the Cypriot Collection
Curator – Marianne Bergeron – The Butler-Levett Curator of Classical Greece
Administrator – Ilaria Perzia
Collections Manager – Helen Hovey
Museum Assistant – Claire Burton

Top of Page

Department of Western Art


General Enquiries -
Print Room Appointments -
Collections information -
Administrator -

Keeper – Catherine Whistler – Italian and Spanish paintings, drawings and prints; French art before 1800; textiles
Senior Curator – Colin Harrison – British paintings, drawings and prints to 1900, French paintings, drawing and prints 1815-1900, Pissarro Collections, miniatures
Curator – Matthew Winterbottom – Late 19th-century British sculpture and decorative arts
Curator – An Van Camp – Dutch, Flemish and German paintings, drawings and prints
Collections Manager – Catherine Casley
Leverhulme Research Assistant (Raphael Project) – AngelaMaria Aceto
Print Room Supervisor – Caroline Palmer
Print Room Supervisor – Katherine Wodehouse
Administrator – Christopher Doogue

Top of Page

Heberden Coin Room



Curator, Medieval and Modern – Julian Baker
Curator, South Asia and Banknotes, also Exhibitions – Shailendra Bhandare
Departmental Administrator, also Archives – Roz Britton-Strong
Curator, Greek and Roman Provincial, also Education – Volker Heuchert
Keeper – Chris Howgego
Sackler Fellow in Chinese Numismatics at Worcester College (2014-17) – Lyce Jankowski
E-Curator, also curates Roman collection – Jerome Mairat
Portable Antiquities Scheme Finds Adviser, Medieval and Post-Medieval – John Naylor
Senior Curator Islamic – Luke Treadwell
Research Fellow, Coin Hoards of the Roman Empire Project (2014-18) – Philippa Walton

Top of Page

Department of Eastern Art



Jameel Centre for the Study of Eastern Art -

Keeper – Andrew Topsfield – Curator of Indian, Himalayan and Southeast Asia
Senior Curator – Shelagh Vainker – Curator of Chinese Art
Curator – Clare Pollard – Curator of Japanese Art
Yousef Jameel Curator of Islamic Art – Francesca Leoni
Christensen Fellow in Chinese Painting – Yan Liu
Chinese Paintings Programme Co-ordinator – Felicitas von Droste zu H�lshoff
Administrator – Aimée Payton
Study Room and Collections Manager (p/t) – Alessandra Cereda
Study Room and Collections Manager (p/t) – Unity Coombes
Study Room and Collections Manager – Sarah Mitchell
Research Associate – Kiyoko Hanaoka – Japanese Art
Research Associate – Joyce Seaman – Japanese Art
Research Associate – Mitsuko Watanabe – Japanese Art

Top of Page

Cast Gallery



Keeper – Bert Smith – Greek and Roman art and archaeology
Assistant Curator – Milena Melfi

Top of Page

University Engagement Programme (funded by Andrew. W. Mellon Foundation)



Director – Giovanna Vitelli
Teaching Curator – Jim Harris
Teaching Curator – Mallica Kumbera Landrus

Top of Page

Projects Team


Project Technician – Tim Crowley
Project Technician – Kevin Jacques
Mountmaker – David Provan

Top of Page

Finance Office



Head of Finance – Andrew Noton
Finance Officer – Helen Cooper
Finance Officer – Radka Mecheri

Top of Page

ICT



Web Site -

Head of ICT – Jonathan Moffett
ICT Assistant (Networks) – Anjanesh Babu
ICT Assistant (Applications) – Alan Russell

Top of Page

Digital Collections


Manager of Digital Collections – Aruna Bhaugeerutty
Data Architect – Chris Powell
Collections Management System Administrator – Chris Osman

Top of Page

Human Resources



Head of HR – Laureen McHaffie
HR Payroll and Administration Officer – Caroline Minor
HR Administrator (p/t) – Susan Fotherby
HR Advisor (p/t) – Pam Virgo

Top of Page

Director's Office



Director – Xa Sturgis
    Executive Assistant (p/t) – Emma Brown
    Executive Assistant (p/t) – Anne Saunders
    Executive Officer – Harry Phythian-Adams
Director of Public Engagement – Susan McCormack

Top of Page

Registrar's Office



Registrar – Aisha Burtenshaw
Assistant Registrar – Christina Gernon
Assistant Registrar (Touring Exhibitions) – Hannah Manson

Top of Page

Exhibitions Office



Exhibitions Manager – Agnes Valencak
Exhibitions Assistant – Catriona Pearson

Top of Page

Joint Museums Education Team


Oxford University Museums, Head of Volunteering and Community Outreach – Joy Todd
Oxford University Museums, Community Education Officer (0.6) – Susan Griffiths
Oxford University Museums, Community Education Officer (0.4) – Nicola Bird
Oxford University Museums, Volunteers and Outreach Officer – Caroline Cheeseman
Oxford University Museums, Secondary Art Education Officer – Adrian Brooks

Top of Page

Conservation



Head of Conservation – Mark Norman
Deputy Head of Conservation – Daniel Bone
Object Conservator – Liz Gardner
Objects Conservator – Paulina "Nicky" Lobaton
Objects Conservator – Stephanie Ward
Paintings Conservator – Jevon Thistlewood
Senior Paper Conservator – Alexandra Greathead
Paper Conservator – Lara Daniels
Paper Conservator – Beth Twinn
Preventive Conservator – Kelly Domoney
Project Conservator – Sue Barker
Textile Conservator – Sue Stanton

Top of Page

Design Department


Head of Design – Graeme Campbell
Designer – Greg Jones
Exhibition Designer – Clare Flynn

Top of Page

Publications, Filming & Licensing

(Publications)
(Picture Library)

Picture Library -

Head of Publishing & Licensing (includes Filming) – Declan McCarthy
Publishing & Licensing Assistant – Marie Hale
Picture Library Manager – Amy Taylor
Picture Library Assistant – Alice Howard

Top of Page

Museum Shop

/288189

Retail & Buying Manager – Katherine Merrony
Deputy Retail Manager – Stuart Booker
Merchandising & Systems Assistant: Onsite Shop – Henry Dartnall
Merchandising & Systems Assistant: Online Shop – Adam Hall

Top of Page

Photography



Photography Manager – David Gowers
Assistant Photographer – Anne Holly

Top of Page

Front of House



Deputy Security Manager – Helder Sousa
Visitor Services Team Manager – Phil Smith
Visitor Services Team Manager – Rosemary Jackson Hunter
Deputy Visitor Services Team Manager – Sarah Weaver
Deputy Visitor Services Team Manager – Emanuele Faccenda
Front of House Assistant – Trevor Stevens

Top of Page

Building Services



Building Services Manager PA – Sarah Swanton
Building Services Technician – Paul Evett
Frame Conservation Technician – Robert Johnson